Parking lotnisko Warszawa

travel, airport, boarding pass

Odprawa i kontrola bagażu na lotnisku Chopina w Warszawie

Odprawa i kontrola bagażu na lotnisku Chopina w Warszawie.  Czym jest odprawa? Jak ją przejść i ile czasu przed odlotem należy być na lotnisku? Jak na lotnisku Chopina
w Warszawie wyglądają procedury związane z odprawą, kontrolą i bagażem?

Podróżowanie samolotem stało się bardzo powszechne, ten środek lokomocji wybierany jest nie tylko przy okazji dalszych, zagranicznych wyjazdów, coraz częściej korzystamy z niego również poruszając się po Polsce.  Lot samolotem to oczywiście wygoda i oszczędność czasu, a  oferowane przez przewoźników atrakcyjne ceny
( tanie loty) zachęcają coraz szersze grono podróżujących.

Odprawa na lotnisku Chopina w Warszawie – praktyczne informacje

Odprawa to obowiązkowy element podróży lotniczej –  jej zadaniem jest sprawdzenie  danych personalnych pasażera, zakupionego biletu oraz rezerwacji, nadanie rejestrowanego bagażu. Podczas odprawy pasażer otrzymuje kartę pokładową, bez której nie wejdzie na pokład samolotu. Jak to wygląda  na warszawskim lotnisku?

 • Na terenie całego lotniska znajdują się monitory systemu informacyjnego FIS, które kierują podróżnych
  w miejsce odprawy danego lotu lub przewoźnika. Informacje przekazywane są w prosty sposób, trudno się zgubić czy zabłądzić.
 • Odprawa biletowo – bagażowa odbywa się przy stanowiskach check – in –  tutaj sprawdzane są dokumenty
  ( paszport + wiza, jeśli jest wymagana, bilet, ewentualnie potwierdzenie rezerwacji) i odprawiany jest bagaż rejestrowany ( czyli ten, który leci w luku bagażowym).
 • Lotnisko obsługuje odprawy przy 108 stanowiskach – 48 z nich to te z udziałem pracowników tzw. check – in, pozostałe są samoobsługowe.
 • Stanowiska odprawy są ponumerowane – strefa A i B to numery od 101 do 148, natomiast w strefach C,D i E są to numery 201 – 280.
 • Podczas odprawy pasażer otrzymuje od agenta obsługi naziemnej kartę pokładową  boarding card
  ( jest ona niezbędna do kontynuowania podróży i wejścia na pokład samolotu ) oraz potwierdzenia nadania bagażu ( koniecznie należy je zachować, będą niezbędne w przypadku jakiejkolwiek reklamacji dotyczącej bagażu – np. uszkodzenia czy zagubienia).
  Parking przy Lotnisku Chopina - rezerwacja miejsce na parkingu przy lotnisku z wyprzedzeniem?

Zachęcamy do zapoznania się z naszym wcześniejszym artykułem  Odszkodowanie za opóźniony i zagubiony bagaż – co powinieneś wiedzieć?

Karta pokładowa  upoważnia do zakupów w sklepach zlokalizowanych w strefie zastrzeżonej lotniska, jest to tzw. strefa wolnocłowa. Warto w swoich planach  uwzględnić zakupy przed odlotem, ponieważ można zaoszczędzić nawet do 70 % ceny na markowe produkty –  perfumy, kosmetyki, alkohol, biżuterię, wyroby skórzane, pamiątki.

Wyczerpujące informacje dotyczące obowiązujących procedur lotniskowych uzyskasz pod numerem
                                                                     22 650 – 42 – 20     24h / 7 dni w tygodniu 

Szybka odprawa samoobsługowa   Self Check – in

Pasażerowie niektórych linii lotniczych mogą odprawiać się samodzielnie przy stanowiskach do automatycznej odprawy pasażerskiej ( self check – in) – jest ich 29 i znajdują się w Terminalu A lotniska. Dotyczy to podróżnych:

 • LOT, British Airlines, Austrian Airlines, Finnair, Lufthansa, Air France/KLM, Turkish Airlines.

Istnieje również możliwość skorzystania z kiosków do  internetowej odprawy ( WEB ), które drukują karty pokładowe, taką opcję udostępniają swoim pasażerom:

 • LOT, British Airlines, Lufthansa, Aeroflot, Alitalia, Swiss International Air Lines.

Bagaż rejestrowany należy nadać przy tradycyjnym stanowisku odprawy, a bezpośrednio  po dokonaniu odprawy self check – in podróżny przechodzi do stanowiska kontroli bezpieczeństwa.

Kontrola bezpieczeństwa na Lotnisku Chopina w warszawie

Kontrola podróżnych ma na celu zapewnienie bezpiecznego lotu, dlatego też należy poddać się obowiązującym procedurom i postępować zgodnie z zaleceniami osoby przeprowadzającej kontrolę.

Wszystkie przedmioty metalowe, np. klucze, telefon, bilon, pasek ( klamra! ) oraz bagaż podręczny i okrycie wierzchnie umieszczamy w specjalnym pojemniku i kładziemy na taśmie, gdzie zostanie prześwietlony. Zdarza się, że kontrolujący prosi o zdjęcie obuwia i  prześwietlenie go.

  Najtańszy parking przy lotnisku Chopina w Warszawie

W przypadku, gdy w bagażu podręcznym posiadamy przedmiot zabroniony, którego nie wolno wnosić na pokład samolotu, możemy pozostawić go w skrytce bagażowej za opłatą zgodną z obowiązującym cennikiem.

Ile czasu zarezerwować na odprawę przed odlotem?

Planując podróż trzeba myśleć  o wielu rzeczach, nie tylko bezpośrednio dotyczących lotu  jak  konieczność posiadania niezbędnych dokumentów i bagażu zgodnego z wymogami. Musisz również zaplanować dojazd na lotnisko odpowiednio wcześnie, aby spokojnie dokonać odprawy i  mieć czas na zakupy oraz bezstresowe oczekiwanie na lot.

Na odprawę należy przeznaczyć co najmniej 2 godziny, przy lotach transatlantyckich rekomendowane jest przybycie na lotnisko 3 godziny przed odlotem.  30 – 40 minut przed odlotem czas na odprawę kończy się, a bilet zostanie anulowany.

Jak nie tracić cennych minut na zaparkowanie na lotnisku?

Zostaw samochód na parkingu przy Alei Krakowskiej 48/52,  w ten sposób zapewnisz sobie komfortowy dojazd na lotnisko – po wcześniejszej rezerwacji czeka miejsce parkingowe, a my bezpłatnie zawieziemy Cię na lotnisko  firmowym samochodem( również po powrocie  masz zapewniony bezpłatny transport do naszego  biura). 

Nasz parking zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, dojazd zajmuje kilka minut, więc nie boimy się, że korki mogą utrudniać dotarcie na terminal. 

Zapoznaj się z  zasadami transportu klientów parkingu  przy Alei Krakowskiej 48 / 52 na lotnisko i na parking po przylocie, zobacz artykuł

Parkuj i leć! Bezpłatny transport parking – lotnisko oraz lotnisko – parking 

Zobacz więcej:

7 dni / 200 zł Promocja do końca Maja. Zadzwoń teraz