Strefa bezcłowa na lotnisku Chopina – co warto wiedzieć? Podróże samolotem to dziś nie tylko możliwość szybkiego znalezienia się w dowolnym miejscu na świecie, ale również… skorzystania z atrakcyjnej cenowo strefy bezcłowej! Nic dziwnego, że na Lotnisku Chopina – stanowiącym największy port lotniczy w Polsce – osoby podróżujący samolotem mogą nabyć wiele produktów w bardzo niskich cenach, bez konieczności płacenia za nie podatku. Czym są strefy bezcłowej? To nic innego jak specjalnie wydzielone obszary, znajdujące się właśnie na lotniskach – na których podróżujący mogą nabyć produkty bez obciążenia cłem oraz podatkiem VAT. Tego rodzaju udogodnienia dostępne są dla pasażerów międzynarodowych, co pozwala na realne zaoszczędzenie na niektórych zakupach.
Gdzie powstała pierwsza strefa bezcłowa?
Pomysł na funkcjonowanie stref bezcłowych został zapoczątkowany przez lotnisko w Shannon, w Stanach Zjednoczonych. To właśnie wtedy personel lotniska zaczął zauważać, że miejsce zakupów – zwolnione z podatków i akcyz – cieszy się nie lada popularnością. Kolejno powstawały więc następne strefy – najpierw na lotniskach w Stanach Zjednoczonych, a następnie na całym świecie. Co ciekawe, strefy bezcłowe występują dziś nie tylko na lotniskach, ale również w miejscowościach przygranicznych czy promach.
Strefa bezcłowa – jak ją rozpoznać?
Strefa bezcłowa to strefa, z której mogą skorzystać zarówno pasażerowie, którzy posiadają bilet na lot międzynarodowy, jak i osoby przylatujące z krajów nienależących do Unii Europejskiej. Strefę bezcłowa najłatwiej jest rozpoznać po oznaczeniu „duty free”, które można znaleźć już po przejściu kontroli paszportowej. Co więcej, sklepy bezcłowe znajdują się też w dedykowanych strefach terminala międzynarodowego. Nie wszyscy wiedzą, że strefa bezcłowa jest regulowana przez konkretne przepisy prawne, obowiązujące na terenie danego kraju – określające zasady działania tych obszarów. W specjalnych strefach bezcłowych znajdują się przede wszystkim sklepy z produktami takimi jak perfumy, tytoń, papierosy czy towary luksusowe, które ze względu na brak podatku, podróżujący mogą nabyć w niższej niż zwykle cenie. Czasem informacje na temat strefy bezcłowej znajdują się na biletach lotniczych bądź udostępniane są przez personel.
Ile kosztują produkty w strefie bezcłowej?
Dlaczego zakupy w strefie bezcłowej na lotnisku Chopina i nie tylko cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Wszystko za sprawą bardzo niskich cen produktów – nie tylko tytoniu czy alkoholu, ale również galanterii skórzanej, odzieży czy markowych dodatków. Jak się okazuje, ceny mogą różnić się od standardowych nawet o 50%! Zdarza się też, że są jeszcze niższe – co sprawia, że kupujący realnie oszczędzają środki finansowe. Czas spędzony w strefie bezcłowej na lotnisku to nie tylko przyjemność dla wielu podróżujących samolotem, ale również możliwość nabycia towarów wyjątkowych, unikatowych – takich jak lokalne pamiątki, które mogą stać się fantastycznym prezentem dla bliskich.
Strefa bezcłowa na lotnisku Chopina – co warto kupić?
Na strefie bezcłowej warto zaopatrzyć się w kilka produktów – przede wszystkim w:
- alkohol – wino, likier, whisky
- papierosy
- cygaro
- perfumy
- kosmetyki do makijażu
- kosmetyki do pielęgnacji cery
- elektronikę
Dlaczego to właśnie na strefach bezcłowych najchętniej osoby podróżujące samolotem kupują tego rodzaju produkty? Przede wszystkim ze względu na odczuwalne różnice cenowe – wynikające z braku obciążenia podatkiem VAT czy cłem. Co więcej, na atrakcyjność danej oferty mogą wpłynąć także aktualne kursy wymiany walut oraz promocje obowiązujące w sklepach.
Jakie są ograniczenia zakupów na strefie bezcłowej?
Z oczywistych względów na strefach bezcłowych obowiązują pewne ograniczenia, które obejmują:
- alkohol – pasażerowie mogą przewieźć zaledwie do 1 litra alkoholu powyżej 22% oraz do 2 litrów wina musującego
- tytoń – osoby podróżujące samolotem mogą nabyć do 200 papierosów oraz do 50 cygar
Chcąc dokonać większych zakupów na konkretnej strefie bezcłowej, warto sprawdzić wymagania celne kraju, do którego podróżujemy (tak, aby uniknąć problemów na granicy). Co więcej, pasażerowie powinni dokumentować swoje zakupy – zachowując dokumenty zakupu (paragony i faktury) na wypadek konieczności odbycia kontroli celnej.
Korzyści z zakupów bezcłowych – co warto wiedzieć?
Dlaczego warto kupować na strefach bezcłowych, również na strefie bezcłowej na lotnisku Chopina w Warszawie?
- Realna oszczędność środków finansowych
- Możliwość zakupu produktów wyjątkowych, unikatowych
- Dostęp do luksusowych, również niszowych marek
Podróżując samolotem – chcąc zrobić zakupy w strefie bezcłowej na lotnisku – warto przygotować sobie uporządkowaną listę produktów, które zamierzamy nabyć. Dobrym patentem na korzystne zakupy może okazać się też porównanie cen online przed wylotem – tak, aby uzyskać pewność, że oferta panująca na strefie bezcłowej, pozostaje najkorzystniejsza. Nie ulega wątpliwości, że strefa bezcłowa na lotnisku Chopina i nie tylko to prawdziwa gratka dla każdego podróżnika, korzystającego ze środków transportu, jakim są samoloty. Dzięki możliwości skorzystania z szerokiej oferty dostępnego w sklepie asortymentu oraz okazji do nabycia produktów luksusowych w odczuwalnie niższych cenach, wielu pasażerów spędza w specjalnie wydzielonych strefach wiele czasu – zarówno przed wylotem, jak i po wylądowaniu już w miejscu docelowym – co sprawia, że czas spędzany na lotnisku mija jeszcze przyjemniej!
Lotnisko Chopina – o czym warto pamiętać przed lotem?
Zanim podróżujący zaczną spędzać czas w atrakcyjnej cenowo strefie bezcłowej, czeka ich odprawa oraz organizacja dnia wylotu. Aby jak najlepiej przygotować się na ten czas, warto odpowiednio wcześnie zadbać między innymi o bezpieczne i komfortowe miejsce parkingowe, na którym pozostawimy swój samochód. Coraz więcej osób planujących lot, decyduje się dostać na lotnisko Chopina właśnie z wykorzystaniem auta – dzięki czemu mogą nie tylko zabrać ze sobą takie ilości bagażu, jakich potrzebują, ale również nie tracić czasu na dodatkowy dojazd na lotnisko z miejsca parkingowego (ponieważ wiele miejsc zlokalizowanych jest tak blisko lotniska, że nie jest to już konieczne). Wybierając parking przy płycie lotniska Chopina, warto zorientować się w jaki sposób odbywa się sama w sobie rezerwacja miejsca – oraz czy interesujący nas termin jest dostępny. Przydatne może okazać się też zapoznanie się z polityką anulowania rezerwacji – na wypadek nagłych sytuacji, które uniemożliwią nam lot. Jeśli latamy regularnie z lotniska Chopina, warto zaznajomić się z abonamentem parkingowym, aby móc skorzystać z dodatkowych benefitów.
Limity zakupowe w przypadku lotów poza Unię – ile litrów alkoholu można przewieźć?
Jeśli chodzi o przewóz alkoholów i innych dostępnych w strefie bezcłowej produktów, pasażerowie również muszą wziąć pod uwagę obowiązujące limity. W bagażu podręcznym, kierując się do kraju położonego poza granicami Unii Europejskiej, mogą zabrać ze sobą:
- 16 litrów piwa
- 4 litry wina
- 2 litry napoju alkoholizowanego (na przykład likieru)
- 1 litr napoju spirytusowego
- 200 papierosów
- 250 g tytoniu
Dlaczego pamiętanie o limitach jest tak istotne? Ponieważ, nabywając większą ilość alkoholu czy papierosów niż jest to wskazane, osoby podróżujące będą musiały pozbyć się zakupów – co przekłada się na straty finansowe nawet wtedy, kiedy zostały one nabyte w bardzo niskiej cenie.
Czytaj więcej:
Jak wygląda obsługa osób niepełnosprawnych na lotnisku Chopina?
Jak zaoszczędzić na parkingu przy CPK Warszawa?
Parking na lotnisku Okęcie – czy warto wykupić abonament?
Parking blisko lotniska – opinie i wrażenia z usługi parkingowej z transferem na lotnisko Chopina